Manufaktura Kosmetyczna - Wysyłka Gratis

Manufaktura Kosmetyczna firma godna zaufania

Hydrolaty w kosmetyce

Hydrolaty, nazywane także hydrozolami lub wodami kwiatowymi, to produkty destylacji świeżych roślin parą wodną. Substancja oleista powstała w tym procesie to dobrze wszystkim znane olejki eteryczne, zaś wodna, zawierająca substancje aktywne rozpuszczalne w wodzie, to właśnie hydrolat.

Początkowo destylację roślin przeprowadzano głównie z myślą o pozyskaniu olejków eterycznych, a wartości hydrolatów nie doceniano w pełni, jednakże szybko dostrzeżono, że także w wodzie kwiatowej kryje się ogromny potencjał kosmetyczny.

Hydrolaty są naturalnym, roślinnym kosmetykiem o nieocenionych właściwościach pielęgnacyjnych. Mają delikatną formę i nie wywołują podrażnień. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, a nawet okolice oczu, z tym wszakże zastrzeżeniem, że mają nieco kwaśny odczyn (PH zazwyczaj z zakresu 4 – 5). Oczywiście osoby uczulone na daną roślinę nie powinny także stosować hydrolatu z tej rośliny.

Właściwości kosmetyczne

Właściwości kosmetyczne hydrolatu są pochodną właściwości kosmetycznych roślin z których go uzyskano. Do najpopularniejszych hydrolatów należą hydrolat różany, lawendowy, rumiankowy, oczarowy i miętowy, ale możemy spotkać także wiele innych, także bardzo egzotycznych.

Hydrolat różany polecany jest do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, dojrzałej. Hydrolat lawendowy odżywia, odświeża, wzmacnia zaróżowienie naskórka, dlatego będzie znakomity dla cery szarej, matowej, bez wyrazu, która wymaga pobudzenia. Hydrolat rumiankowy łagodzi stany zapalne, działa antyseptycznie, polecany jest do cery zanieczyszczonej, trądzikowej. Podobne działanie ma hydrolat oczarowy, który ponadto ściąga skórę, oczyszcza z wągrów, wzmacnia naczynia włosowate i hamuje procesy starzenia (działanie antyoksydacyjne). Hydrolat miętowy daje przyjemne uczucie schłodzenia, odświeżenia, oczyszczenia. Pobudza i usuwa zmęczenie.

Zastosowanie hydrolatów

Hydrolaty są znakomitą podstawą fazy wodnej emulsji kosmetycznych: kremów, balsamów oraz mleczek do twarzy i ciała. Mogą być również wykorzystywane bezpośrednio, jako tonik lub woda po goleniu. Przyspieszają proces regeneracji naskórka oraz koją podrażnienia i zaczerwienienia skóry, spowodowane nadmiernym opalaniem lub depilacją. Ponadto, mogą być używane zamiast wody, do rozrabiania suchych masek (glinki, algi, zioła). Można ich używać do spryskiwania pościeli, a także aromatyzowania pomieszczeń. Wykorzystywane są w sesjach odprężających i relaksacyjnych. Hydrolaty stanowią świetne urozmaicenie codziennej pielęgnacji. Są ucztą dla zmysłów i ukojeniem dla skóry.

Tonik

Po dokładnym umyciu i osuszeniu twarzy, przetrzeć skórę wacikiem nasączonym hydrolatem. Stosować rano i wieczorem, zamiast zwykłego toniku. Można także tworzyć mieszanki hydrolatów (np. rumiankowy z oczarowym świetnie sprawdzi się w roli toniku do cery trądzikowej) oraz wzmacniać działanie hydrolatów dodając niewielką ilość stężonych ekstraktów roślinnych, np. ekstraktów wodno-glicerynowych.

Mgiełka

W celu nawilżenia i odświeżenia spryskać skórę twarzy, dekoltu i szyi, kilkukrotnie w ciągu dnia, zawsze kiedy czujemy taką potrzebę. Mgiełkę możemy aplikować także na włosy, w celu wzmocnienia i nawilżenia, oraz nadania im subtelnego, pięknego zapachu.

Niektóre hydrolaty, np. lawendowy lub miętowy posiadają dodatkowo właściwość odstraszania owadów, w tym komarów, mogą być zatem używane jako delikatny repelent, zwłaszcza na twarzy lub dla dzieci.

Okład na oczy

Dwa płatki kosmetyczne nasączyć wodą kwiatową i położyć na zamknięte powieki na 10-15 minut. Okład przynosi ulgę i ukojenie dla zmęczonych i zaczerwienionych oczu. Szczególnie hydrolat różany, który dodatkowo pięknie pachnie, świetnie sprawdzi się w tej roli.

Płukanka

Hydrolat możemy użyć do ostatniego płukania włosów po myciu. Po rozprowadzeniu na całej długości włosów i skórze głowy delikatnie masujemy. Nie spłukujemy.

Opracowano na podstawie: 1) Catty S.: Hydrosols - The next Aromatherapy, Healing Arts Press, Rochester, Vermont 2001; 2) Eden, Magazyn Spa & Wellness: Wody kwiatowe, 08.10.2012, 46-47; 3) Peters I. B., wyd. pol. Arct J., Pytkowska K.: Kosmetyka - Podręcznik do nauki zawodu, Wydawnictwo REA, Warszawa 2002

Produkty powiązane

Kontakt

ul. 11 listopada 22c, 05-092 Łomianki

tel. 503 739 374

kontakt@manufakturakosmetyczna.pl

Manufaktura Kosmetyczna Sp. z o.o.

Nip: 7011132499